Jak rozpoznać depresję?

Korzyści z czytania książek

Pomagaj, staraj się nie oceniać

Czego nie należy mówić dziecku?

5 fundamentów relacji z dzieckiem

7 cech dobrej relacji z dzieckiem

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Komunikacja

Bezpieczeństwo

Dziecko, które ma zaspokojoną potrzebę bezpieczeństwa jest otwarte na nowe doświadczenia i kontakty z innymi. Co ma związek z jego dalszym rozwojem fizycznym i intelektualnym.

Ważne jest wspólne spędzanie czasu, rozmowa i pomoc w trudnościach.

Rodzicu :

1. Używaj wyrażeń: Jak mogę Ci pomóc, kocham Cię. Nie bój się ich używać, a na pewno Twoje dziecko będzie wiedziało, że jest dla Ciebie ważne.

2. Dostosuj ton głosu: mów spokojnie i cicho zamiast krzyczeć – bądź konsekwentny. Oczywiście dziecko może starać się wymuszać na nas płaczem. Wtedy przytul, wytłumacz, ale nie zmieniaj swojego zdania.

3. Rytm dnia i tygodnia: Wprowadź stałe godziny rutynowych czynności: np. odbioru ze szkoły. Jeżeli umawiasz się na: ,, Będę zaraz po obiedzie’’.  Dotrzymuj słowa, nie zmieniaj nagle swoich decyzji. Zadbaj o to, by nie stawiać dziecka przed nieoczekiwanymi sytuacjami, które mogą wywołać lęk i niepokój.