• Uprzejmie informujemy o obowiązujących zasadach w zakresie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych określa ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2022r. poz. 2431). W dokumencie tym określony jest sposób przeliczania na punkty wyników egzaminu ósmoklasisty oraz innych kryteriów np. ocen końcowych z poszczególnych przedmiotów (przedmioty te są określane przez Dyrektora szkoły ponadpodstawowej dla tworzonych klas), szczególnych osiągnięć, ukończenia szkoły z wyróżnieniem, pracy w wolontariacie itp.

W  Internecie można znaleźć kalkulatory punktów dla ósmoklasistów oraz strony będące wsparciem przy wyborze szkoły, np. https://takzdam.pl˃kalkulator-punktow

W zakresie wpisów na świadectwie dotyczących szczególnych osiągnięć, w nawiązaniu do Komunikatu Kuratora Oświaty z dn. 28.09.2023r. informujemy, iż zgodnie z art. 148 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. 2023 poz. 900 ze. zm.) kurator oświaty corocznie podaje  do publicznej wiadomości wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych - zwanych dalej konkursami - organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz określa miejsca uznane za zwycięskie w tych zawodach.
        Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych obowiązuję wyłącznie w danym roku szkolnym, w którym uczeń kończy szkołę podstawową i jest publikowany na potrzeby rekrutacji na kolejny rok szkolny.
        Osiągnięcia uczniów (miejsca zwycięskie) zdobyte w latach poprzednich będą mogły dawać możliwość uzyskania dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej na rok szkolny 2024/2025 wyłącznie jeżeli dany konkurs zostanie umieszczony w tegorocznym wykazie. Dyrektorzy szkół lub organizatorzy mogą zgłaszać do tegorocznego wykazu również konkursy, które odbyły się w latach poprzednich.
        Obowiązujący wykaz podczas rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 (wersja ostateczna) zostanie opublikowany na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie do końca lutego 2024 roku.